1. Fransız İkilemi ( French Paradox ) ne demektir?


1991 Kasım ayında Amerikan Televizyon kanalı CBS bir saatlik Monica adlı programda, Doctor Serge Reno, Dünya Sağlık Örgütü ‘Frequency Monitoring of Cardiovascular Diseases and Factors Conductive to their Development’ (Cardiovaskulik Hastalık ve Etkenlerin Gelişmeleri Esnasında Tekerrür Etme Oranlarını Gözlemleme) projesine bağlı epidemiolojik araştırmaların inanılmaz sonuçlarından bahsetti.

Senelerdir dünyanın 17 gelişmiş ülkesinde sürdürülen istatistiksel araştırmalar, ischaemia sebepli ölüm oranlarının doymuş yağ tüketimi oranlarıyla doğru orantılı olduğunu, doymuş yağ tüketimi arttıkça ischaemia ölümlerinin çoğaldığını göstermiştir. Bu genel sonucun aksine, Fransa istatistikleri bunun tam tersini gösteriyordu. Fransa’da çok fazla yağ tüketimi ve kandaki kolestrol seviyeleri yüksek olmasına rağmen, kas ischaemia’sından ölümlerin en az olduğu ülke Fransa’ydı – 100.000 kişide 35-45 vaka. Bu oran, yağ tüketimi oranı Fransa’yla aynı olan İngiltere, Avusturya, Almanya ve Danimarka gibi ülkelerden 2-2.5 kat daha azdır.

Doctor Serge Reno bu fenomeni Fransızların düzenli ve makul miktardaki kırmızı şarap tüketimleriyle açıkladı. (günlük yaklaşık 0.5 litre). O zamanlar bu olay Fransız İkilemi olarak adlandırıldı: Her gün şarap içen bir kişi, 17 ülkede kanıtlanmış cardiovaskuler hastalığa sebebiyet veren yağ tüketimini azaltmadan bu hastalıktan etkilenmekten kurtulabiliyor. Fransız İkileminin etkisiyle, araştırmacılar Kırmızı şarapla ilgilenmeye başladılar. Özellikle bir örnek vermek gerekirse, Profesör A. L. Weterhouse’un liderliğinde 29 seçkin araştırmacı Kaliforniya Üniversitesinde Kırmızı şarabın temel biyolojik etkilerini araştırmışlardır.

Günümüzde Fransız İkileminin temelini kesinlikle üzüm polifenollerinin oluşturduğu bilinmektedir. Özellikle, polifenollerin aktif biyolojik özellikleri Fransızları ve her düzenli ve orta düzeyde kırmızı şarap içen kişiyi cardiovaskuler ve benzeri hastalıkların riskine karşı korumaktadır.