5. Antioksidan özelliği olan üzüm polifenolleri içeren alkolsüz besin maddelerine neden bu kadar önem veriyoruz?


İnsan vücudundaki hücre zedelenmesinin en temel sebebi hücre zarında lipidlerlerde üst üste çığ gibi büyüyen peroksit oksidasyonunun hücre zarında sebep olduğu yapısal ve işlevsel bozukluktur. Kimyasal, fiziksel biyolojik veya stresli ortamlardan kaynaklanan zararlı çevre koşulları insandaki serbest-radikal oksidasyon işlemine neden olur. Normalde insanlardaki antioksidan korunması beslenme, fiziksel faaliyetler, yaş, zararlı alışkanlıklar, kronik hastalıklar gibi birçok etkenle doğru orantılıdır.

Eğer serbest-radikal oksidasyon doğal antioksidan koruma rezervleri tarafından dengelenmezse, hücre zarının lipidlerinde oluşan peroksit oksidasyonu yıkıcı bir hal alır ve çığ gibi büyümeye başlar. Hücre zarının zarar görmesi ise metabolizmada düzensizliklere ve hücre, beze ve organları bazında ve tüm vücutta fizyolojik fonksiyon bozukluklarına yol açar. Bununla beraber değişik patolojik koşullar ortaya çıkar.

Bunlar: arteriosclerosis, ischaemia (organların fonksiyonunu yitirmesi), broşit, bronşal astım, emphysema, Parkinson hastalığı, Romatizma, Şeker hastalığı, catecholamine değişim düzensizliği, stress, alerji, radrasyon hastalığı, zehirlenme, metabolizma bozukluğu, Onkolojik hastalıklar, Bağışıklık Sistemi Yetersizliği, yaşlanma,… vb.

Vücudumuzdaki antioksidan dengesinin bozulmaması için, vücudumuzda antioksidan oranı yetersiz kaldığı zaman dışarıdan bunun takviyesini yapmalıyız.

Vücutta antioksidan yetersizliği aşağıda belirtilen sebeplerden dolayı oluşur:

Elverişsiz iklim koşulları altında yaşamak
İş ortamı koşulları (Psikolojik ve beyinsel bakımdan fazla çalışmak, stresli durumlar, radyasyon, toksitli maddelerle veya oksijensiz veya yeterli oksijenin bulunmadığı iş ortamlarında çalışmak, vb)
Özel fizyolojik zamanlar (Çok çalışmak, hamilelik, laktasyon, erken yaşlanma)
Aşırı fiziksel hareketlilik veya hareketsizlik
Stresli ortamlar
Bulaşıcı hastalıklar (Zatüree, bronşal astım, karaciğer hastalıklığı, arteriosclerosis, kolestrol, kalp yetersizliği, neurotoxicosis gibi)
Kronik olarak fazla sarhoş olmak
Kötü alışkanlıklar – alkol ve sigara
İlaçların yan etkileri

Yukarıda belirtilenler hücre zarındaki lipidlerde oluşan peroksit oksidasyonunu çoğaltırlar. Üzüm polifenolleri içeren besin maddeleri ile vücuda dışarıdan antioksidan takviyesi yapılırsa, yukarıda saydığımız hastalıklar engellenmesi sağlanabilir.